niedziela, 24 lipca 2016

Recykling

Czy kiedykolwiek przyszło ci do głowy, co dzieje się ze śmieciami, które wrzucasz do kosza? Większość z tego, co wyrzucamy, jest albo palone w spalarniach, albo usypywane na hałdach wysypisk. Ale szkodzi to środowisku. Hałdy, najpopularniejszy sposób pozbywania się odpadów, nie tylko zajmują cenne miejsce, ale również zanieczyszczają powietrze, wodę i glebę, uwalniając dwutlenek węgla (C02) i metan (CH4) do atmosfery, a chemikalia - do gleby i wód gruntowych. To z kolei szkodzi zdrowiu ludzi, zwierząt i roślin oraz wpływa na zmiany klimatu.

Odpady to także strata zasobów: jeśli uzyskujemy surowce z recyklingu, nie musimy zabierać ich naturze - w procesach, które często prowadzą do zanieczyszczenia środowiska.

Każdego roku, w samej UE, wyrzucamy 1,3 miliarda ton odpadów - z czego około 40 milionów to substancje niebezpieczne. Jeśli dodać do tego dalsze 700 milionów ton odpadów rolnych, staje się jasne, jak trudnym problemem jest odpowiednie przetwarzanie i składowanie ich wszystkich bez szkody dla środowiska.

Zanosi się na to, że problem ten jeszcze się pogłębi. Szacuje się, że do 2020 roku ilość śmieci z gospodarstw domowych może być większa o 45% niż w roku 1995. Wszyscy musimy ograniczać, używać ponownie i odzyskiwać.

Pomyśl, zanim kupisz.

Ile warstw opakowań musisz zdjąć tylko po to, by dostać się do przedmiotu, który kupiłeś? Około 50% śmieci, które wyrzucamy do kosza to opakowania. Każdego roku Europejczycy produkują ekwiwalent wagowy 4000 wież Eiffla z samych tylko wyrzucanych opakowań.
W Wielkiej Brytanii Women’s Institute, organizacja szanujących się pań w średnim wieku, wyrzucała zbędne opakowania w supermarketach, co było formą protestu. Ale nie musisz urządzać demonstracji, by zmniejszyć ilość produkowanych przez siebie odpadów, wystarczy, że pomyślisz.

Co możesz zrobić?
Ograniczenie ilości odpadów wcale nie wymaga ascezy, oznacza wyłącznie inteligentne dokonywanie zakupów. Kupuj tylko to, czego potrzebujesz. Ile jedzenia wyrzucasz tylko dlatego, że w twoim koszyku w supermarkecie wylądowało go za dużo albo po raz kolejny tak się jakoś złożyło, że nie zdążyłeś go zjeść, a teraz jest ono już przeterminowane?

Czasami po prostu nie warto wydawać pieniędzy: dobrze przefiltrowana woda z kranu jest równie dobra jak woda butelkowana. Nie trzeba jej wozić ciężarówkami, które spalają paliwo, i nie wymaga opakowania.

Kiedy kupujesz, wybieraj produkty przyjazne dla środowiska:

Produkty opatrzone znakiem Eco-label są źródłem mniejszej ilości odpadów i zanieczyszczeń niż inne.
Opakowań można unikać, jeśli wybierzesz owoce i warzywa dostępne luzem i nie wpakujesz kiści bananów w plastikową torebkę, potrzebną wyłącznie na przeniesienie ich do kasy.
Sprawdź, jak długo będzie nadawał się do spożycia produkt, który zamierzasz kupić - wybierz trwalszy.

Pomyśl, zanim wydrukujesz!
Czy wiesz, że przeciętny obywatel Europy zużywa 20 kg papieru miesięcznie? Czy naprawdę musisz drukować dokument czy e-mail? Oszczędzając papier, oszczędzasz czas, energię i pieniądze, a ograniczając zapotrzebowanie na papier pomagasz chronić lasy i siedliska zwierząt.
Nie przyjmuj ulotek
W Stowarzyszeniu Marketingu Bezpośredniego można otrzymać naklejki na skrzynkę pocztową oznaczające odmowę przyjmowania druków bezadresowych (naklejka „Czysty Punkt”); w niektórych krajach dysponują nimi urzędy miejskie lub gminne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz